Ο Ολυμπιακός πήρε το ντέρμπι της Euroleague, 81-78 τον Παναθηναϊκό - Kamarini.com

Breaking

Τρίτη 3 Μαρτίου 2020

Ο Ολυμπιακός πήρε το ντέρμπι της Euroleague, 81-78 τον Παναθηναϊκό

featured image

Ερυθρόλευκο βάφτηκε το ντέρμπι της 27ης αγωνιστικής της Euroleague, αφού ο Ολυμπιακός επικράτησε του Παναθηναϊκού.

Ο Ολυμπιακός άρχισε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε με 7-2 και 12-4 μετά το κάρφωμα του Έλις, για να ακολουθήσει σερί 8-0 του Παναθηναϊκού με Καλάθη και Παπαγιάννη, ισοφαρίζοντας σε 12-12. Οι πράσινοι, μάλιστα, πέρασαν μπροστά (18-20) με λέι απ του Ράις στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο μπήκε καλά στο δεύτερο 10λεπτο, παίρνοντας προβάδισμα έξι πόντων (18-24), αλλά με 8 πόντους του Βεζένκοφ οι ερυθρόλευκοι έτρεξαν δικό τους σερί και προσπέρασαν ξανά (28-26). Το ντέρμπι ήταν πραγματικό ντέρμπι, με τους Πειραιώτες να βρίσκουν τρίποντα από τον Ρότσεστι και να κλείνουν το ημίχρονο στο +6 (45-39).

Ο Ολυμπιακός κρατούσε σε αυτό το επίπεδο τη διαφορά και στην τρίτη περίοδο, χάρη στους πόντους του ΜακΚίσικ, εκμεταλλευόμενος και την αστοχία του Παναθηναϊκού που είχε 0/12 τρίποντα με το τέλος του γ» 10λεπτου (65-59).

Με την αρχή του τέταρτου, πάντως, οι πράσινοι ισοφάρισαν σε 65-65 και το ματς πήγαινε πόντο-πόντο, πλέον, αλλά οι Πειραιώτες ήταν πιο ψύχραιμοι και τελικά επικράτησαν με 81-78

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 45-39, 65-59, 81-78