Χιτ - Μπακς 105-89: Ο κακός «δαίμονας» του Γιάννη Αντετοκούνμπο - Kamarini.com

Breaking

Τρίτη 3 Μαρτίου 2020

Χιτ - Μπακς 105-89: Ο κακός «δαίμονας» του Γιάννη Αντετοκούνμπο

featured image

Oι Μαϊάμι Χιτ έπαιξαν εξαιρετική άμυνα πάνω στον Γιάννη Αντετοκούνμπο και κατάφεραν να κάνουν το 2 στα 2 φέτος απέναντι στους Μπακς, στέλνοντας μήνυμα ενόψει των playoffs.

Για ακόμη μια φορά τα τελευταία χρόνια τα «ελάφια» τα βρήκαν σκούρα απέναντι στους Χιτ.

Η εξαιρετική φέτος ομάδα από το Μαϊάμι υπέταξε την παρέα του Γιάννη, επικράτησε με 105-89 και ανέβηκε στο 39-22. Το σύνολο του Σποέλστρα έχει πάρει φέτος «τον αέρα« των Μπακς.

Το Μιλγουόκι που σούταρε με 7/34 στο τρίποντο και έκανε το χειρότερο επιθετικό του ματς φέτος, έπεσε στο 52-9, αλλά συνεχίζει να έχει το καλύτερο ρεκόρ στο ΝΒΑ.

Ο Greek Freak που δυσκολεύτηκε πολύ με την άμυνα των αντιπάλων, είχε 13 πόντους (ισοφάρισε το season low) με 6/18 σουτ και 0/4 τρίποντα, 15 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

Για τους νικητές 18 είχε ο Μπάτλερ και ο Κράουντερ, ο Αντεμπάγιο είχε 14 με 12 ριμπάουντ και ο Ντράγκιτς 15. Στον αντίποδα εκτός του Γιάννη, ο Λόπεζ μέτρησε 21 πόντους.

Το ματς

Oι Χιτ κατάφεραν να περιορίσουν τον Γιάννη στο πρώτο ημίχρονο και του επέτρεψαν να πετύχει μόλις 6 πόντους, έχοντας 3/8 σουτ. Για το Μαϊάμι ο Κράουντερ μέτρησε 16 με 5/7 τρίποντα στα 2 πρώτα 12λεπτα.

Η ομάδα του Σποέλστρα πάτησε γκάζι στην 3η περίοδο και πήγε τη διαφορά στο +11 (81-70) τέλος του 12λεπτου, με τον Ντράγκιτς να πρωταγωνιστεί.

To Mαϊμι έπαιξε εξαιρετική άμυνα στον Γιάννη και τους συμπαίκτες του, βρήκε τις λύσεις στην επίθεση και πήρε μια μεγάλη νίκη, την 2η μέσα στη σεζόν κόντρα στο Μιλγουόκι.

Τα δωδεκάλεπτα: 31-26, 53-52, 81-70, 105-89.